SU201M-Z16 ABB Control Miniature Circuit Breakers (MCBs)
SU201M-Z16 on Advantage Electric Supply
ABB Control
Part#:SU201M-Z16
Manufacturer:ABB Control
Category:Miniature Circuit Breakers (MCBs)
Product Lifecycle:Active
Product description
SU201M-Z16 ABB Control - UL489 MCB 1P Z 16A 480/277
Product Details
  • Number of Poles
    1 Pole
  • Current Rating
    16 A
  • Trip Curve
    Z
  • Voltage
    240 VAC
  • Voltage
    48 VDC
  • SCCR
    14 kA
  • UL Standard
    489
  • UL CCN
    DIVQ
  • UL File No.
    E212323
  • Terminal Type
    Compression
Product condition
New Factory Sealed
SU201M-Z16 Related Documents
Manufacturer warranty
SU201M-Z16 ABB Control
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare SU201M-Z16 with other Miniature Circuit Breakers (MCBs) products
Number of Poles
Current Rating
Trip Curve
SCCR
UL Standard
UL CCN
UL File No.
Terminal Type
Selected product
SU201M-Z16
Backordered
SU201M-Z16
ABB Control
Number of Poles1 Pole
Current Rating16 A
Trip CurveZ
Voltage240 VAC
SCCR14 kA
UL Standard489
UL CCNDIVQ
UL File No.E212323
Terminal TypeCompression
FAZ-C20/1-RT-SP
Backordered
FAZ-C20/1-RT-SP
Eaton
277/480 VAC 50/60 Hz, 20 A, 1-Pole, 10/14 kA, 5 to 10 x Rated Current, Ring Tongue Terminal, DIN Rai...
QY-1-13-DM-U2-60
QY-1-13-DM-U2-60
CBI Electric
Circuit Breaker, 1 Pole, 60 Amp, 80 VDC, UL489
About the manufacturer
About the Product Category
Miniature Circuit Breakers (MCBs)
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of SU201M-Z16?
Out if stock but available for backorder.