SU201ML-K0.2 ABB Control Miniature Circuit Breakers (MCBs)
SU201ML-K0.2 on Advantage Electric Supply
ABB Control
Part#:SU201ML-K0.2
Manufacturer:ABB Control
Category:Miniature Circuit Breakers (MCBs)
Product Lifecycle:Active
Product description
SU201ML-K0.2 ABB Control - MCB SU200ML 1P K 0.2A UL 489
Product Details
  • Number of Poles
    1 Pole
  • Current Rating
    0.2 A
  • Trip Curve
    K
  • SCCR
    14 kA
  • UL Standard
    489
  • UL CCN
    DIVQ
  • UL File No.
    E212323
  • Terminal Type
    Compression
Product condition
New Factory Sealed
SU201ML-K0.2 Related Documents
Manufacturer warranty
SU201ML-K0.2 ABB Control
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare SU201ML-K0.2 with other Miniature Circuit Breakers (MCBs) products
Number of Poles
Current Rating
Trip Curve
SCCR
UL Standard
UL CCN
UL File No.
Terminal Type
Selected product
SU201ML-K0.2
Backordered
SU201ML-K0.2
ABB Control
Number of Poles1 Pole
Current Rating0.2 A
Trip CurveK
SCCR14 kA
UL Standard489
UL CCNDIVQ
UL File No.E212323
Terminal TypeCompression
FAZ-C20/1-RT-SP
Backordered
FAZ-C20/1-RT-SP
Eaton
277/480 VAC 50/60 Hz, 20 A, 1-Pole, 10/14 kA, 5 to 10 x Rated Current, Ring Tongue Terminal, DIN Rai...
QY-1-13-DM-U2-60
QY-1-13-DM-U2-60
CBI Electric
Circuit Breaker, 1 Pole, 60 Amp, 80 VDC, UL489
About the manufacturer
About the Product Category
Miniature Circuit Breakers (MCBs)
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of SU201ML-K0.2?
Out if stock but available for backorder.