SU201MR-K35 ABB Control Miniature Circuit Breakers (MCBs)
SU201MR-K35 on Advantage Electric Supply
ABB Control
Part#:SU201MR-K35
Product description
SU201MR-K35 ABB Control - MCB SU200MR RTT 1P K 35A BCP
Product Details
  • Number of Poles
    1 Pole
  • Current Rating
    35 A
  • SCCR
    10 kA
  • Terminal Type
    Ring Tongue
Product condition
New Factory Sealed
SU201MR-K35 Related Documents
Manufacturer warranty
SU201MR-K35 ABB Control
Feel free to chat with us
Compare SU201MR-K35 with other Miniature Circuit Breakers (MCBs) products
Selected product
SU201MR-K35
Backordered
SU201MR-K35
ABB Control
Number of Poles1 Pole
Current Rating35 A
Trip CurveK
SCCR10 kA
UL File No.E212323
Terminal TypeRing Tongue
Eaton
277/480 VAC 50/60 Hz, 20 A, 1-Pole, 10/14 kA, 5 to 10 x Rated Current, Ring Tongue Terminal, DIN Rai...
CBI Electric
Circuit Breaker, 1 Pole, 60 Amp, 80 VDC, UL489
FAQ
What is the price of SU201MR-K35?
Out if stock but available for backorder.