SU202MR-K0.75 ABB Control Miniature Circuit Breakers (MCBs)
SU202MR-K0.75 on Advantage Electric Supply
ABB Control
Part#:SU202MR-K0.75
Product description
SU202MR-K0.75 ABB Control - MCB SU200MR RTT 2P K 0.75A BCP
Product Details
  • Number of Poles
    2 Pole
  • Current Rating
    0.75 A
  • Trip Curve
    K
  • Voltage
    240 VAC
  • SCCR
    10 kA
  • Terminal Type
    Ring Tongue
Product condition
New Factory Sealed
About the product
SU202MR-K0.75 MCB K-Char., 10kA, 0.75A, 2P, RTT UL 489, Ring Cable Lug
SU202MR-K0.75 Related Documents
Manufacturer warranty
SU202MR-K0.75 ABB Control
Feel free to chat with us
Compare SU202MR-K0.75 with other Miniature Circuit Breakers (MCBs) products
Trip Curve
Voltage
Selected product
SU202MR-K0.75
Backordered
SU202MR-K0.75
ABB Control
Number of Poles2 Pole
Current Rating0.75 A
Trip CurveK
Voltage240 VAC
SCCR10 kA
UL File No.E212323
Terminal TypeRing Tongue
FAZ-C20/1-RT-SP
Backordered
FAZ-C20/1-RT-SP
Eaton
277/480 VAC 50/60 Hz, 20 A, 1-Pole, 10/14 kA, 5 to 10 x Rated Current, Ring Tongue Terminal, DIN Rai...
CBI Electric
Circuit Breaker, 1 Pole, 60 Amp, 80 VDC, UL489
FAQ
What is the price of SU202MR-K0.75?
Out if stock but available for backorder.