FAZ-D15/3-RT Eaton Miniature Circuit Breakers (MCBs)
FAZ-D15/3-RT on Advantage Electric Supply
Eaton
Part#:FAZ-D15/3-RT
Manufacturer:Eaton
Category:Miniature Circuit Breakers (MCBs)
Product Lifecycle:Active
Product description
FAZ-D15/3-RT Eaton - UL 1077 Industrial Miniature Circuit Breaker - Supplementary Protector
Product Details
  • Number of Poles
    3 Pole
  • Current Rating
    15 A
  • Trip Curve
    D
  • SCCR
    14 kA
  • UL Standard
    489
  • UL CCN
    DIVQ
  • UL File No.
    E235139
  • Terminal Type
    Ring Tongue
  • Amperage
    15 amperes
  • Terminal Type
    Ring-tongue Terminals
  • Trip Type
    10-20X /n
  • Number of Poles
    3
Product condition
New Factory Sealed
FAZ-D15/3-RT Related Documents
Manufacturer warranty
FAZ-D15/3-RT Eaton
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
Feel free to chat with us
Compare FAZ-D15/3-RT with other Miniature Circuit Breakers (MCBs) products
Current Rating
Trip Curve
SCCR
UL Standard
UL CCN
UL File No.
Amperage
Trip Type
Selected product
FAZ-D15/3-RT
Backordered
FAZ-D15/3-RT
Eaton
Number of Poles3 Pole
Current Rating15 A
Trip CurveD
SCCR14 kA
UL Standard489
UL CCNDIVQ
UL File No.E235139
Terminal TypeRing Tongue
Amperage15 amperes
Trip Type10-20X /n
FAZ-C20/1-RT-SP
Backordered
FAZ-C20/1-RT-SP
277/480 VAC 50/60 Hz, 20 A, 1-Pole, 10/14 kA, 5 to 10 x Rated Current, Ring Tongue Terminal, DIN Rai...
QY-1-13-DM-U2-60
QY-1-13-DM-U2-60
CBI Electric
Circuit Breaker, 1 Pole, 60 Amp, 80 VDC, UL489