SD12X18X3 Leeson Pneumatic Components
Part#:SD12X18X3
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
12MM Shaft Dia; 18MM Housing Bore; 3MM Nominal Width; Polyurethane Lip; Solid Seal; 3MM Actual Width; Not Spring Loaded; 2 Sealing Lips; No Lip Retainer; Polyamide Case; SD Seal Design Code
Product Details
- Inch - Metric Metric
- Housing Bore 0.709 Inch | 18 Millimeter
- Seal Design Code SD
- Lip Retainer None
- Generic Design Code INA_SD
- Actual Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
- Case Construction Polyamide
- Number of Sealing Lips 2
- Type of Seal Oil Seal
- Shaft Diameter 0.472 Inch | 12 Millimeter
- Solid or Split Seal Solid
- Lip Material Polyurethane
- Weight / Kilogram 0
- Brand INA
- Spring Loaded No
- Minimum Buy Quantity N/A
- Nominal Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
SD12X18X3 Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category