SD12X19X3 Leeson Pneumatic Components
Part#:SD12X19X3
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 12MM Shaft Dia; 19MM Housing Bore; 3MM Nominal Width; Polyurethane Lip; Solid Seal; 3MM Actual Width; Not Spring Loaded; 2 Sealing Lips; No Lip Retainer; Polyamide Case; SD Seal Design Code
Product Details
- Actual Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
- Solid or Split Seal Solid
- Shaft Diameter 0.472 Inch | 12 Millimeter
- Lip Material Polyurethane
- Type of Seal Oil Seal
- UNSPSC 31411705
- Lip Retainer None
- Generic Design Code INA_SD
- Weight / LBS 0.01452
- Spring Loaded No
- Number of Sealing Lips 2
- Minimum Buy Quantity N/A
- Housing Bore 0.748 Inch | 19 Millimeter
- Weight / Kilogram 0.007
- Nominal Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
- Brand INA
- Seal Design Code SD
- Inch - Metric Metric
- Case Construction Polyamide
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
SD12X19X3 Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category