SD8X15X3 Leeson Pneumatic Components
SD8X15X3 on Advantage Electric Supply
Leeson
Part#:SD8X15X3
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 8MM Shaft Dia; 15MM Housing Bore; 3MM Nominal Width; Polyurethane Lip; Solid Seal; 3MM Actual Width; Not Spring Loaded; 2 Sealing Lips; No Lip Retainer; Polyamide Case; SD Seal Design Code
Product Details
  • UNSPSC
  • Housing Bore
    0.591 Inch | 15 Millimeter
  • Spring Loaded
    No
  • Solid or Split Seal
    Solid
  • Number of Sealing Lips
    2
  • Type of Seal
    Oil Seal
  • Weight / LBS
    0.004
  • Brand
    INA
  • Lip Retainer
    None
  • Shaft Diameter
    0.315 Inch | 8 Millimeter
  • Weight / Kilogram
    0.004
  • Actual Width
    0.118 Inch | 3 Millimeter
  • Case Construction
    Polyamide
  • Minimum Buy Quantity
    N/A
  • Inch - Metric
    Metric
  • Seal Design Code
    SD
  • Nominal Width
    0.118 Inch | 3 Millimeter
  • Generic Design Code
    INA_SD
  • Lip Material
    Polyurethane
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
SD8X15X3 Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
Leeson
About the Product Category
Pneumatic Components
Recently viewed products
FAQ
Out if stock but available for backorder.