S202MR-K20 ABB Control Industrial Automation Components
S202MR-K20 on Advantage Electric Supply
ABB Control
Part#:S202MR-K20
Manufacturer:ABB Control
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
S202MR-K20 ABB Control - MCB MCB - S200MR
Product Details
  • Number of Poles
    2 Pole
  • Current Rating
    20 A
  • Trip Curve
    K
  • SCCR
    10 kA
  • UL Standard
    1077
  • UL CCN
    QVNU2
  • UL File No.
    E76126
  • Terminal Type
    Ring Tongue
Product condition
New Factory Sealed
S202MR-K20 Related Documents
Manufacturer warranty
S202MR-K20 ABB Control
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare S202MR-K20 with other Industrial Automation Components products
Number of Poles
Current Rating
Trip Curve
SCCR
UL Standard
UL CCN
UL File No.
Terminal Type
Selected product
S202MR-K20
Backordered
S202MR-K20
ABB Control
Number of Poles2 Pole
Current Rating20 A
Trip CurveK
SCCR10 kA
UL Standard1077
UL CCNQVNU2
UL File No.E76126
Terminal TypeRing Tongue
SU201PR-K1
Backordered
SU201PR-K1
SU201PR-K1 ABB Control - SU201PR-K1 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 1 A
Number of Poles1 Pole
Current Rating1 A
Trip CurveK
SCCR14 kA
UL Standard489
UL CCNDIVQ
UL File No.E212323
Terminal TypeRing Tongue
S203U-C30
S203U-C30
ABB Control - S203U-C30
Number of Poles1 Pole
Current Rating30 A