CFW110180T4ON1Z WEG Variable Frequency Drives (VFD)
CFW110180T4ON1Z on Advantage Electric Supply
WEG
Part#:CFW110180T4ON1Z
Alt. Part#:7890355593103
Manufacturer:WEG
Category:Variable Frequency Drives (VFD)
Product Lifecycle:Active
Product description
DRIVE CFW110180T4ON1Z
Product Details
  • SoftPLC
    Yes, incorporated
  • RFI filter
    With filter (C3 category)
  • Temperature
    -10 °C a 45 °C
  • Dynamic braking
    Standard without braking
  • Control method - induction motor
    V/f, VVW, Vector and PM motor
  • Power supply
    380-480 V
  • I/O standard
    6 x DI; 3 relés NA/NF x DO; 2 x AI; 2 x AO.
  • Enclosure
    NEMA1
  • Safety Stop
    No
  • Rated efficiency
    ≥ 98%
  • Conformal Coating
    3C2 (IEC 60721-3-3:2002)
  • Configuration
    With options
  • Display
    Graphic LCD
  • Electronic supply
    Internal
  • Link Inductor
    Yes
  • Input phases
    Three-phase
  • USB port
    Standard in the product
  • Rated current (HD)
    142 A
  • Memory card
    Included in the product
  • Rated current (ND)
    180 A
Product condition
New Factory Sealed
CFW110180T4ON1Z Related Documents
Manufacturer warranty
CFW110180T4ON1Z WEG
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare CFW110180T4ON1Z with other Variable Frequency Drives (VFD) products
SoftPLC
RFI filter
Temperature
Dynamic braking
Control method - inductio...
Power supply
I/O standard
Enclosure
Safety Stop
Rated efficiency
Selected product
CFW110180T4ON1Z
Backordered
CFW110180T4ON1Z
WEG
DRIVE CFW110180T4ON1Z
SoftPLCYes, incorporated
RFI filterWith filter (C3 category)
Temperature-10 °C a 45 °C
Dynamic brakingStandard without braking
Control method - induction motorV/f, VVW, Vector and PM moto...
Power supply380-480 V
I/O standard6 x DI; 3 relés NA/NF x DO; ...
EnclosureNEMA1
Safety StopNo
Rated efficiency≥ 98%
ACS355-03U-17A6-2+B063
Backordered
ACS355-03U-17A6-2+B063
ABB Control
Drive, AC, 5HP, 240V, 17.6A, CT, N4X 240Vin 3PH W/DB Trans,Advance Keypad 17.2"Hx9.7"Wx10.9"D ACS355
ACS355-03U-08A8-4
ACS355-03U-08A8-4
ABB Control
Drive, AC, 5HP, 480V, 8.8A, CT, OP 480Vin 3PH W/DB Transistor No Keypad 7.9"Hx2.8"Wx6.3"D ACS355