CTD4X12005AXXX Carlo Gavazzi Industrial Automation Components
CTD4X12005AXXX on Advantage Electric Supply
Carlo Gavazzi
Part#:CTD4X12005AXXX
Manufacturer:Carlo Gavazzi
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
CTD4X12005AXXX Carlo Gavazzi - CURRENT TRANSFORMER 1200:5A
Product Details
  • Rated primary current
    1200 A
  • Max busbar width
    64 mm (2.51 in)
  • Hole diameter
    51 mm (2.01 in)
  • Output
    5 A
  • Accuracy class
    0.5
Product condition
New Factory Sealed
CTD4X12005AXXX Related Documents
Manufacturer warranty
CTD4X12005AXXX Carlo Gavazzi
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Select Qty:
Pricing may or may not include tariff fee
Feel free to chat with us
Compare CTD4X12005AXXX with other Industrial Automation Components products
Rated primary current
Max busbar width
Hole diameter
Output
Accuracy class
Selected product
CTD4X12005AXXX
Backordered
CTD4X12005AXXX
Carlo Gavazzi
Rated primary current1200 A
Max busbar width64 mm (2.51 in)
Hole diameter51 mm (2.01 in)
Output5 A
Accuracy class0.5
E22LTA2N123
Backordered
E22LTA2N123
Eaton
E22LTA2N123 Eaton - Eaton E22 pushbutton, E22 Pushbutton, 22.5 mm, Non-Metallic Heavy-Duty, 40 mm, N...
E22KB52
E22KB52
Eaton
E22KB52 Eaton - Eaton E22 Pushbutton , 22.5 mm, Non-metallic Heavy-Duty, Cam 2, NEMA 3, 3R, 4, 4X, 1...
About the manufacturer
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of CTD4X12005AXXX?
Out if stock but available for backorder.