CTD4X6001AXXX Carlo Gavazzi Industrial Automation Components
CTD4X6001AXXX on Advantage Electric Supply
Carlo Gavazzi
Part#:CTD4X6001AXXX
Product description
Solid core Current transformer 600A/1A
Product Details
  • Max busbar width
    64 mm (2.51 in)
  • Output
    1 A
  • Hole diameter
    51 mm (2.01 in)
  • Rated primary current
    600 A
New Factory Sealed
CTD4X6001AXXX Related Documents
Manufacturer warranty
CTD4X6001AXXX Carlo Gavazzi
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare CTD4X6001AXXX with other Industrial Automation Components products
Selected product
CTD4X6001AXXX
Backordered
CTD4X6001AXXX
Carlo Gavazzi
Max busbar width64 mm (2.51 in)
Output1 A
Hole diameter51 mm (2.01 in)
Rated primary current600 A
Eaton
E22LTA2N123 Eaton - Eaton E22 pushbutton, E22 Pushbutton, 22.5 mm, Non-Metallic Heavy-Duty, 40 mm, N...
Eaton
E22KB52 Eaton - Eaton E22 Pushbutton , 22.5 mm, Non-metallic Heavy-Duty, Cam 2, NEMA 3, 3R, 4, 4X, 1...
About the manufacturer