GE50-UK-2RS Leeson Mechanical Components
Part#:GE50-UK-2RS
Alt. Part#:GE50-UK-2RS-A
Manufacturer:Leeson
Category:Mechanical Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Spherical Plain Bearing; 50MM Bore; 28MM Housing Width; 75MM Outside Diameter; Complete with Outer and Inner Ring; Self Aligning; Steel Outer Member; Steel Ball; PTFE Liner; 2 Seals; 35MM Overall Width; Not Relubricatable
Product Details
- Overall Width 1.378 Inch | 35 Millimeter
- Bore 1.969 Inch | 50 Millimeter
- Material - Outer Member Steel
- Outside Diameter 2.953 Inch | 75 Millimeter
- Weight / Kilogram 0.531
- Material - Ball Steel
- Brand INA
- Enclosure 2 Seals
- Housing Width 1.102 Inch | 28 Millimeter
- Component Complete with Outer and Inner Ring
- Keyword 3 Spherical
- Self Aligning Yes
- Inch - Metric Metric
- UNSPSC 31171515
- Material - Liner PTFE
- Minimum Buy Quantity N/A
- Other Features 2 Piece | Axially Split Outer Ring
- Rolling Element Spherical Plain Bearing
- Relubricatable No
- Weight / LBS 1.191
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
GE50-UK-2RS Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare GE50-UK-2RS with other Mechanical Components products
Overall Width
Bore
Material - Outer Member
Outside Diameter
Weight / Kilogram
Material - Ball
Brand
Enclosure
Housing Width
Component
Selected product
GE50-UK-2RS
Leeson
Spherical Plain Bearing; 50MM Bore; 28MM Housing Width; 75MM Outside Diameter; Complete with Outer a...
Bore1.969 Inch | 50 Millimeter
Material - Outer MemberSteel
Weight / Kilogram0.531
Material - BallSteel
BrandINA
Enclosure2 Seals
ComponentComplete with Outer and Inne...