GE50ES-2RS Leeson Mechanical Components
Part#:GE50ES-2RS
Manufacturer:Leeson
Category:Mechanical Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Spherical Plain Bearing; 50MM Bore; 28MM Housing Width; 75MM Outside Diameter; Complete with Outer and Inner Ring; Self Aligning; Steel Outer Member; Steel Ball; 2 Seals; 35MM Overall Width; Relubricatable; 2 Piece
Product Details
- Minimum Buy Quantity N/A
- Weight / Kilogram 0
- Product Detail Spherical Plain Bearing
- UNSPSC 31171515
- Product Specification 50MM Bore; 28MM Housing Width; 75MM Outside Diameter; Complete with Outer and Inner Ring; Self Aligning; Steel Outer Member; Steel Ball; 2 Seals; 35MM Overall Width; Relubricatable; 2 Piece
- Brand INA
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
GE50ES-2RS Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare GE50ES-2RS with other Mechanical Components products
Minimum Buy Quantity
Weight / Kilogram
Product Detail
UNSPSC
Product Specification
Brand
Selected product
GE50ES-2RS
Leeson
Spherical Plain Bearing; 50MM Bore; 28MM Housing Width; 75MM Outside Diameter; Complete with Outer a...
Minimum Buy QuantityN/A
Weight / Kilogram0
UNSPSC31171515
Product Specification50MM Bore; 28MM Housing Widt...
BrandINA