GE50-UK-2TS Leeson Mechanical Components
Part#:GE50-UK-2TS
Manufacturer:Leeson
Category:Mechanical Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Plain Bearing; 50MM Bore; 28MM Housing Width; 75MM Outside Diameter; Complete with Outer and Inner Ring; Self Aligning; Spherical Plain Bearing; Steel Outer Member; Steel Ball; PTFE Liner; 2 Triple Lip Seals; 35MM Overall Width; Not Relubricatable
Product Details
- Bore 1.969 Inch | 50 Millimeter
- Keyword 3 Spherical
- UNSPSC 31171510
- Minimum Buy Quantity N/A
- Component Complete with Outer and Inner Ring
- Material - Liner PTFE
- Material - Ball Steel
- Weight / LBS 1.16845
- Outside Diameter 2.953 Inch | 75 Millimeter
- Overall Width 1.378 Inch | 35 Millimeter
- Weight / Kilogram 0.53
- Enclosure 2 Seals
- Housing Width 1.102 Inch | 28 Millimeter
- Brand INA
- Relubricatable No
- Material - Outer Member Steel
- Inch - Metric Metric
- Rolling Element Spherical Plain Bearing
- Self Aligning Yes
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
GE50-UK-2TS Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare GE50-UK-2TS with other Mechanical Components products
Bore
Keyword 3
UNSPSC
Minimum Buy Quantity
Component
Material - Liner
Material - Ball
Weight / LBS
Outside Diameter
Overall Width
Selected product
GE50-UK-2TS
Leeson
Plain Bearing; 50MM Bore; 28MM Housing Width; 75MM Outside Diameter; Complete with Outer and Inner R...
Bore1.969 Inch | 50 Millimeter
Keyword 3Spherical
UNSPSC31171510
Minimum Buy QuantityN/A
ComponentComplete with Outer and Inne...
Material - LinerPTFE
Material - BallSteel
Weight / LBS1.16845