DCU1102UPM Eaton Industrial Automation Components
DCU1102UPM on Advantage Electric Supply
Eaton
Part#:DCU1102UPM
Manufacturer:Eaton
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
DCU1102UPM Eaton - Eaton Heavy duty DC disconnect, 60 A, NEMA 4, Painted steel, Non-fusible, Ungrounded, #14-#2 AWG lug capacity, #14-#2 AWG solid return, 1, DC photovoltaic applications, Rating:1000 Vdc
Product Details
  • Warranty
  • Enclosure
    4
  • Product Width
    8.76 in
  • Product Length/Depth
    10.22 in
  • Type
    DC Disconnect/ungrounded System
  • Certifications
    UL 98B NEC 690 per UL 1741
  • Number of circuits
    1
  • Product Name
    Eaton heavy duty DC disconnect
  • Product Weight
    21 lb
  • System voltage
    1000 Vdc
  • Enclosure material
    Painted steel
  • Series
    DC photovoltaic applications
  • Voltage rating
    1000 Vdc
  • Catalog Number
    DCU1102UPM
  • Main lug wire size
    #14-#2 AWG lug capacity, #14-#2 AWG solid return
  • Switch type
    Heavy duty
  • Application
    Solar
  • Catalog Notes
  • Product Height
    14.14 in
  • Amperage Rating
    60A
  • UPC
  • Ground
    Ungrounded
  • Fuse configuration
    Non-fusible
  • Length
    10.22 inches
  • Weight
    21 pounds
  • Number of Circuits
    1
  • Height
    14.14 inches
  • Enclosure Material
    Painted Steel
  • Amperage
    60 amperes
  • Voltage
    1000 volts
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
DCU1102UPM Eaton
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
Feel free to chat with us
Compare DCU1102UPM with other Industrial Automation Components products
Warranty
Enclosure
Product Width
Product Length/Depth
Type
Certifications
Product Name
Product Weight
System voltage
Selected product
DCU1102UPM
Backordered
DCU1102UPM
Eaton
DCU1102UPM Eaton - Eaton Heavy duty DC disconnect, 60 A, NEMA 4, Painted steel, Non-fusible, Ungroun...
WarrantyEaton Selling Policy 25-000,...
Enclosure4
Product Width8.76 in
Product Length/Depth10.22 in
TypeDC Disconnect/ungrounded Sys...
CertificationsUL 98B NEC 690 per UL 1741
Number of circuits1
Product NameEaton heavy duty DC disconne...
Product Weight21 lb
System voltage1000 Vdc
PDG13C0050TFFJ
Backordered
PDG13C0050TFFJ
Product Width76.2 mm
Product Length/Depth76 mm
CertificationsIEC 60947-2 CCC Marked CSA...
Product NameEaton Power Defense molded c...
Product Weight1.247379 kg
PDG1XHMDS
PDG1XHMDS
Product Width4.75 in
Product Length/Depth4 in
Product Weight.2 lb
About the manufacturer
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of DCU1102UPM?
Out if stock but available for backorder.