DCU1102URM Eaton Industrial Automation Components
DCU1102URM on Advantage Electric Supply
Eaton
Part#:DCU1102URM
Product description
DCU1102URM Eaton - Eaton Heavy duty DC disconnect, 60 A, NEMA 3R, Painted galvanized steel, Non-fusible, Ungrounded, #14-#2 AWG lug capacity, #14-#2 AWG solid return, 1, DC photovoltaic applications, Rating:1000 Vdc
Product Details
  • Certifications
    NEC 690 per UL 1741 UL 98B
  • Voltage rating
    1000 Vdc
  • Enclosure
    3R
  • Warranty
  • System voltage
    1000 Vdc
  • Product Width
    8.87 in
  • Amperage Rating
    60A
  • Product Weight
    17 lb
  • Enclosure material
    Painted galvanized steel
  • Catalog Number
    DCU1102URM
  • Product Height
    16.27 in
  • Product Length/Depth
    9.89 in
  • Main lug wire size
    #14-#2 AWG lug capacity, #14-#2 AWG solid return
  • Height
    16.27 inches
  • Weight
    17 pounds
  • Length
    9.89 inches
  • Enclosure Material
    Painted Galvanized Steel
Manufacturer warranty
DCU1102URM Eaton
Feel free to chat with us
Compare DCU1102URM with other Industrial Automation Components products
Selected product
DCU1102URM
Backordered
DCU1102URM
Eaton
DCU1102URM Eaton - Eaton Heavy duty DC disconnect, 60 A, NEMA 3R, Painted galvanized steel, Non-fusi...
CertificationsNEC 690 per UL 1741 UL 98B
Voltage rating1000 Vdc
Enclosure3R
WarrantyEaton Selling Policy 25-000,...
System voltage1000 Vdc
Product Width8.87 in
ApplicationSolar
Amperage Rating60A
GroundUngrounded
Product Weight17 lb
PDG13C0050TFFJ
Backordered
PDG13C0050TFFJ
CertificationsIEC 60947-2 CCC Marked CSA...
Product Width76.2 mm
Product Weight1.247379 kg
PDG1XHMDS
PDG1XHMDS
Product Width4.75 in
Product Weight.2 lb
About the manufacturer
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of DCU1102URM?
Out if stock but available for backorder.