DCU1102UXM Eaton Industrial Automation Components
DCU1102UXM on Advantage Electric Supply
Eaton
Part#:DCU1102UXM
Product description
DCU1102UXM Eaton - Eaton Heavy duty DC disconnect, 60 A, NEMA 4X, Grade 316 stainless steel, Non-fusible, Ungrounded, #14-#2 AWG lug capacity, #14-#2 AWG solid return, 1, DC photovoltaic applications, Rating:1000 Vdc
  • Catalog Number
    DCU1102UXM
  • Product Height
    14.14 in
  • Product Weight
    21 lb
  • System voltage
    1000 Vdc
  • Enclosure material
    316 stainless steel
  • Enclosure
    NEMA 4X
  • Certifications
    NEC 690 per UL 1741 UL 98B
  • Warranty
  • Voltage rating
    1000 Vdc
  • Amperage Rating
    60A
  • Product Length/Depth
    10.22 in
  • Product Width
    8.76 in
  • Main lug wire size
    #14-#2 AWG lug capacity, #14-#2 AWG solid return
  • Weight
    21 pounds
  • Enclosure Material
    316 Stainless Steel
  • Height
    14.14 inches
  • Length
    10.22 inches
Manufacturer warranty
DCU1102UXM Eaton
Feel free to chat with us
Compare DCU1102UXM with other Industrial Automation Components products
Selected product
DCU1102UXM
Backordered
DCU1102UXM
Eaton
DCU1102UXM Eaton - Eaton Heavy duty DC disconnect, 60 A, NEMA 4X, Grade 316 stainless steel, Non-fus...
GroundUngrounded
Catalog NumberDCU1102UXM
Product Height14.14 in