DCU1102UWM Eaton Industrial Automation Components
DCU1102UWM on Advantage Electric Supply
Eaton
Part#:DCU1102UWM
Product description
DCU1102UWM Eaton - Eaton Heavy duty DC disconnect, 60 A, NEMA 4X, Grade 304 stainless steel, Non-fusible, Ungrounded, #14-#2 AWG lug capacity, #14-#2 AWG solid return, 1, DC photovoltaic applications, Rating:1000 Vdc
  • Product Width
    8.76 in
  • Product Height
    14.14 in
  • Enclosure
    NEMA 4X
  • Product Length/Depth
    10.22 in
  • Catalog Notes
  • Certifications
    UL 98B NEC 690 per UL 1741
  • System voltage
    1000 Vdc
  • Catalog Number
    DCU1102UWM
  • Voltage rating
    1000 Vdc
  • UPC
  • Amperage Rating
    60A
  • Product Weight
    21 lb
  • Enclosure material
    304 stainless steel
  • Main lug wire size
    #14-#2 AWG lug capacity, #14-#2 AWG solid return
  • Warranty
  • Weight
    21 pounds
  • Enclosure Material
    Stainless Steel
  • Height
    14.14 inches
  • Length
    10.22 inches
Manufacturer warranty
DCU1102UWM Eaton
Feel free to chat with us
Compare DCU1102UWM with other Industrial Automation Components products
Selected product
DCU1102UWM
Backordered
DCU1102UWM
Eaton
DCU1102UWM Eaton - Eaton Heavy duty DC disconnect, 60 A, NEMA 4X, Grade 304 stainless steel, Non-fus...
TypeDC Disconnect/ungrounded Sys...
Product Width8.76 in
Product Height14.14 in
EnclosureNEMA 4X
ApplicationSolar
Number of circuits1
Product Length/Depth10.22 in
Catalog NotesNot all configurations for a...
CertificationsUL 98B NEC 690 per UL 1741
SeriesDC photovoltaic applications
PDG13C0050TFFJ
Backordered
PDG13C0050TFFJ
Product Width76.2 mm
Product Height139.7 mm
Product Length/Depth76 mm
CertificationsIEC 60947-2 CCC Marked CSA...
PDG1XHMDS
PDG1XHMDS
Product Width4.75 in
Product Height4 in
Product Length/Depth4 in
About the manufacturer
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of DCU1102UWM?
Out if stock but available for backorder.